Nemajte medzery v pravidlách. Používajte medzery správne.

Dôležitosť medzier je úplne jasná. Oddeľujú jednotlivé slová a znaky, aby nesplynuli do jedného nezrozumiteľného celku. Mnohí ich však používajú aj tam, kde nepatria, prípadne ich nepoužívajú vtedy, keď je to nutné. Oplatí sa preto vedieť aspoň pár pravidiel, kedy sa medzery hodia a kedy sa im treba úplne vyhnúť.

Ani pred lomkou, ani za lomkou

Nech sa vám medzery okolo lomky akokoľvek páčia a zdajú sa vám slová ňou oddelené príliš natlačené na seba, bohužiaľ, medzery tam nepatria. Možno vám toto pravidlo príliš nevonia a zdá sa vám zvláštne, no je to tak.

Tento omyl môžete často vidieť na konci e-mailov: S pozdravom / Best Regards.
Správne by to malo vypadať takto: S pozdravom/Best Regards

To by ale nebola slovenčina, keby nemala výnimky. Toto pravidlo potvrdzuje len jedna, a to pri písaní veršov v básňach. Vtedy sa medzery pred lomkou a za lomkou dávajú.

Mohlo by vás zaujímať: Chyby, o ktorých neviete, že sú chybami. Časť prvá.

Medzery sa pred ,.?! nepíšu. A bodka.

Jedným z nepochopiteľných javov, ktoré prináša internet, je dávanie medzier pred čiarky, výkričníky, otázniky aj bodky. Drahí pisatelia, nerobte to. Interpunkčné znamienka potrebujú osobný kontakt so slovami.

To množstvo voľného miesta, ktoré medzerou vytvoríte, spôsobí, že vyzerajú, akoby tam ani nepatrili. Nenechajte znamienka umrieť osamotené.

Neukracujte skratky o medzery

Skratky rôznych právnych foriem skracujú dlhý názov a ony samé už nepotrebujú nijakým spôsobom skrátiť. Preto ich neukracujte ani o potrebné medzery.

Pravidlá slovenského pravopisu sú v tomto jednoznačné. Za každou zložkou skratky, ktorá sa končí bodkou, sa necháva medzera, napr. a. s., o. z. či s. r. o.

Ak je názov spoločnosti zaregistrovaný v chybnej podobe, v bežných textoch by sa mal aj tak používať v tej správnej.

Mohlo by vás zaujímať: Overené lieky na jazykové okno. Užívajte pri rôznych jazykových problémoch. 

Jednotky, čísla a medzery

Značky akýchkoľvek jednotiek sa v slovenských textoch musia vždy od čísla oddeliť medzerou. Nejde len o akýsi výmysel jazykovedcov, ale toto pravidlo nájdete aj v slovenskej technickej norme Pravidlá písania a úpravy písomností.

Rovnako je tomu aj pri percentách. Medzi číslom a znakom percenta medzera nesmie chýbať.

A čo na záver? Vedzte, že dvojité medzery sú smrť. Jedna jediná úplne stačí.

Foto: pexels.com, giphy.com

Naši profesionáli k vašim službám.
Tak neváhajte a kontaktujte nás!

Kontaktný formulár

Moment, prosím, formulár sa nahráva...