Vektory môžeme zväčšovať do nekonečna: Ako to vlastne funguje?
Cítili ste sa už niekedy ako z inej planéty, pretože ste nerozumeli, čo od vás grafik vlastne chce? Že nemôže vaše logo použiť do bilbordu, pretože rozmer loga 300 x 300 pixelov nestačí? Že potrebuje logo vo vektoroch? Našťastie, po prečítaní nasledujúcich riadkov budete o niečo múdrejší.
Tak poďme na to. Predstavte si obyčajný čistý papier a štvorčekový papier. Obyčajný papier pokreslite rôznymi bodmi, čiarami, tvarmi a naopak na štvorčekovom vyfarbujte len konkrétne štvorčeky.
Gratulujem, práve ste si nakreslili, ako funguje vektorová a rastrová grafika. Vektorová grafika totiž využíva, body, čiary, krivky alebo tvary, zatiaľ čo rastrová grafika ukladá informácie každého jedného pixelu (jeho polohu a farbu).
Vektorovú grafiku definujú presné súradnice, ktoré opisujú ich tvary a vlastnosti (farbu, sýtosť a pod.). Úplne postačí, ak si zapamätáte, že vektorovú grafiku môžete ľubovoľne zmenšovať, zväčšovať alebo dokonca aj deformovať a grafika nestratí na svojej kvalite.
Vezmite si do ruky svoj mobil a všimnite si to malé logo. Kto by povedal, že toto malé logo môžete vďaka vektorovej grafike použiť aj na obrovský bilbord a bude stále vyzerať super. Keby sme niečo takéto urobili s rastrovou grafikou, tie štvorčeky by sme rátali do nekonečna a ešte dlhšie.
Všade samé vektory
Už teraz určite viete, že s vektorovou grafikou sa stretnete všade okolo seba. Stačí sa pozrieť na etiketu fľaše, na noviny, ktoré sa vám nechcelo vyťahovať z preplnenej schránky alebo spätne na tú značku STOP, na ktorej ste opäť zabudli zastaviť. Je naozaj všade…
Vektorovou grafikou je teda vytvorená typografia, logotypy, grafy, animácie, rôzne ikony a veľmi populárnymi sa stali digitálne maľby/ilustrácie.
Mohlo by vás zaujímať: Profi triky z grafiky: Grafici, neštvite tlačiara vysokým krytím farieb!
Výhody vektorovej grafiky
- Ľubovoľné zmenšovanie alebo zväčšovanie bez straty kvality
- Možnosť pracovať s každým objektom oddelene (tvorba animácie)
- Nižšia požiadavka na pamäťové miesto
Nevýhody vektorovej grafiky
- Zložitejšie na plynulý chod počítača
- Zložitejšie obstaranie obrázku
- Nie je možné zobraziť fotorealistické detaily
Formáty
- PostScript
- PDF (Portable Document Format)
- AI (Adobe Illustrator)
- CDR (Corel Draw)
- SVG (Scalable Vector Graphics)
- ZMF (Zoner Callisto)
Vedeli ste, že?
Prvé logo Google vytvoril Sergey Brin v roku 1997 po tom, ako sa naučil používať bezplatný softvér na úpravu rastrovej grafiky GIMP.